nedelja, 5. avgust 2018

Smukovi šampinjoni ali preikzus z gobami

Končal se je tudi preizkus s šampinjoni in gozdnimi gobami. Zakaj sem se lotila tega preizkusa? Ker so gobe hrana, ki ne vsebuje sladkorjev, pa so vseeno hranljive. Pro gobjem preizkusu mi je pomagalo podjetje Smuk d.o.o. iz Bevk, ki se ukvarja s profesionalnim gojenjem šampinjonov. Poznam jih že iz mladosti, vem kako se je podjetje od vsega začetka trudilo iznajti načine naravnega pridelovanja gob. 

Preden se sem obrnila na to podjetje, sem preizkusila vse šampinjone iz trgovin in najbolje se je telo odzvalo prav na Smukove. Njihove gobe so hitro, po nekaj dneh. postale zrele in stare, kar je jasen znak, da so naravne. Druge pa so še dolgo ostale bele in nedotaknjene, kar je tudi jasen znak, da nekaj ni v redu, če pa še dodam krče in slabost ter slabo počutje, potem je izid preizkusa jasen. Na koncu so ostali Smukovi puljeni šampinjoni.

Za preizlus sem rabila veliko šampinjonov, zato sem se obrnila na gospoda Smuka, ki se mi je takoj odzval. Presenetil me je s tem, da mi je donitral gajbo, v kateri je bilo že vse prirpavljeno za gojenje gob doma. Krasna zadeva za domače gobe, poceni, pa še poučno je. Če imate doma kako garažo, priporočam. Zraven sem dobila navodila, kako ravnati s šampinjoni, da bodo zrastli, saj morajo biti pogoji kar točno taki, kot jih zahtevajo gobe, sicer ne rastejo. Gospod Smuk mi je pokazal njihovo proizvodnjo, kako gobe vzgajajo in razložil postopke, ki se jih morajo držati, da lahko gobe kupimo v trgovinah. Pripročam pa, da jih greste iskat v Eurospin, kjer imajo Smukove šampinjone puljene z micelji vred in dlje zdržijo. Na začetku preizkusa sem pojedla tudi micelje. vendar ne priporočam, meni se ni obneslo.

Hkrati sem delala preizkus še s svežimi in posušenimi gozdnimi goami, še posebej z jurčki. Pa gremo najprej skozi potek preizkusa in na koncu podam še rezultate.

Že pripravljeno zemljo z micelji sem po navodilu redno zalivala in vzdrževala določeno temperaturo ter svetlost .
Čez čas so micelji pognali zgornj del gob.



In včez noč zraste šampinjon.

Drugo noč še več šampinjonov.

Tretji dan je bilo treba šampinjone že pobrati, ko so še mladi.

Lahko pa jih pustimo da dozorijo in imajo drugačem okus.

Hvala podjetju Smuk d.o.o. za učni pripomoček, šampinjoni za otroke v materinskem domu.

Delali smo juhe.

Pražili smo jih, dodajali fižol, oreščke, začimbe in naredili tudi pico.

Smukovi šampinjoni so bili zelo nasitni in če sem jih jedla same, mi niso povzročali nobene teže v želodcu. Ugotovila sem, da jih lahko pojem veliko in se jih do sitega najem. Dva meseca sem dobesedno živela samo od gob. Tudi žetev gob je bila kar trikratna in sem res lahko naredila kvaliteten preizkus. Ničesar mi ni primanjkovalo, počutila sem se dobro in kar je najlepše, nisem več imela težav s preveč sladkorja in trebušno slinavko.

Preizkus z gozdnimi gobami, predvsem jurčki pa je bil kar draga investicija, vendar se je tudi splačala. Razlika je bila v tem, da jurčki rastejo povsem naravno in se ne pustijo vzgajati v rasltinjakih. Največja prednost, ki jo vidim, je v tem, da ne pridejo v stik z živalskim gnojem. V kolikor bi bili šampinjoni vzgajani v rasltinskem humusu, kot je gozdna zemlja, bi to bila za mene čista zmaga. Jurčki so tako ostali kot začimba na mojem jedilniku, šampinjone pa priporočam tistim, ki bi radi popravili svoje zdravje, da jih preizkusite. Meni so se najbolje obnesli praženi - dehidrirani kot samostojna jed. Zgubila sem precej celulita. Pripročam pa tudi, da nekatere obroke menjate s praženim fižolom, kot sem že opisala v prejšnjem blogu. Meni se ni obneslo, da bi jedla skupaj fižol in gobe, bolje je bilo vsako posebej. Vesela bom tudi vaših preizkusov in komentarjev.

Eksperiment z žitaricami in testeninami

Zopet se je zaključilo eno izmed eksperimentalnih obdobij in sicer z žitaricami in testeninani. Smisel eksperimenta je bil v tem, da sem uživala tudi bolj takšno hrano, ki ne vsebuje dosti vode. Na začetku je bil rezultat kar v redu, globoko sem spala brez da bi hodila na vodo ponoči, ni bilo sanj in spočila sem si. Vendar so se sčasoma pojavile težave zaradi težje prebave, zapacanega črevesja in začela sem se rediti okoli pasu ter največ v trebuh. Razlika med fižoli in žitaricami ter testeninami je v tem, da so mi fižoli lepo oblikovali telo in ni prihajalo do prekomerne teže. Gradile so se mi mišice in kosti. Pri žitariccah in testeninah pa tega nisem opazila. Preizkusila sem žitne testenine in riževe. Vse so bile brez glutena, brez jajc in soje, brez dodanih soli in sladkorjev.

Še najbolj so se obnesli moji kruhki iz ovsa, ki sem jih naredila sama. Pa poglejmo kako. Nabavila sem goli oves z ekološke kmetije Darja iz Mošenj, ki se mi je do sedaj najbolj obnesel. Oves sem zmlela na grobo v kavnem mlinčku. Dodala sem malo vode in dobro premešala. Nastala je gosta zmes, ki sem jo razporedila v pekač, dodala pri nas vzgojene šampinjone in spekla v pečici. Kruhki so bili hrustljavi in nasitni. So mi pa na hitro dvignili sladkor v krvi in se naložili v salo, kar zame ni sprejemljivo. Iščem hrano, ki se v kri izloča postopoma, kar so do sedaj bili le fižoli. Najhitreje so se mi v kri izločile testenine, kar je pri meni povzročilo težko dihanje, čudno agresivno počutje, nestrpnost, bolečine v križu, trebuhu in stegnih, podivjanost hormonov, boleče prsi, zaspanost in utrujenost ter občutek lakote.